collapse

Gönderen Konu: Terzi Baba Mesnevî Sohbetleri (A.Avni Konuk Şerhi) 15.Cd  (Okunma sayısı 278 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

• Yönetici
  • Kahraman Üye
  • Karma +0/-0
    • Profili Görüntüle
Muhterem ziyaretçilerimiz, dinleyeceğiniz bu ses kayıtları, stüdyo ortamında değil de sohbet ortamında kaydedildiğinden aralarında bazı parazitler ve fazladan sesler vardır umarız onları hoş görürsünüz. gâyemiz elden geldiği ve  imkânlarımız el verdiğince Tevhîd ilmi bakımından çevremize faydalı olmaya çalışmaktır.   Gerçek bir tevhid neşesi ve irfaniyyet-i içerisinde yapılmaya çalışılırken doldurulmaya çalışılan bu amatörce kayıtlardan inşeallah sizlerde fayda sağlarsınız, Cenâb-ı Hakk gönlünüzü basar ve basiretinizi zât'ının istikametine yönlendirsin.

Sohbetleri  indirmede sorun yaşarsanız,  linklere sağ, farklı kaydet ve kaydeti tıklayınız.

1.Sohbet

2.Sohbet

3.Sohbet

4.Sohbet

5.Sohbet

6.Sohbet

7.Sohbet

8.Sohbet

9.Sohbet

10.Sohbet

11.Sohbet

12.Sohbet

13.Sohbet
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2013, 12:29:18 Gönderen: seyyah »

* Hızlı Arama

* Kullanıcı Bilgisi

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

* Kimler Çevrimiçi

• Nokta Ziyaretçi: 27
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.

* Son Üyeler

* İstatistikler

• stats Toplam Üye: 135
  • stats Toplam İleti: 10893
  • stats Toplam Konu: 9807
  • stats Toplam Kategori: 13
  • stats Toplam Bölüm: 218
  • stats En Çok Çevrimiçi: 158

* Üye İstatistikleri

seyyah seyyah
4gün 7saat 57dk
derviş
2gün 13saat 44dk
Ekrem
1gün 4saat 55dk
İhramcızade
1gün 2saat 56dk
kadir
1gün 40dk

* En Çok İleti Gönderen

derviş
2777 İleti
Ekrem
1567 İleti
seyyah seyyah
1460 İleti
Mahmud
1078 İleti
İhramcızade
1000 İleti

* Sohbet Kutusu

Yenile Geçmiş
  • seyyah: Halk içre bir âyîneyem herkes bakar bir ân görür
    21 Haziran 2014, 10:50:11
  • derviş: “Meyveleri topla, o meyvelerin ağacı, sen meyvelerini toplayasın diye dikilmiştir. Şâhidler ile, delîller ile, sebep göstermeyi ve ispâtı bırak! Onlar seni hakikate ulaştırmaz. Şarâbı ağızdan iç! O meyvelerin ağız şarâbı, ağızdadır. Bundan do-layı şifâhen söylenir. Hakîkat şarâbının kadehlerini saklayan kimsenin aksine olarak, o kadehleri sen saklama. Onun güzelliklerini Suâd (yani, muhabbet edilen) göstermiştir. Sen gizleme! Mâsivâ ile aldanmayı bırak; mâsivâ, bu hakîkati idrâk edici değildir. İçini ye, içini saklayan kabuğu at! Sırrı ifşâ etmeye hevesli olan can sıkıcı meredden kendini koru ve ondan uzaklaş!"
    15 Haziran 2014, 09:46:36
  • seyyah: Bismillâhirrahmânirrahîm 2/BAKARA-144 "Kad nerâ tekallube vechike fîs semâi, fe le nuvelliyenneke kıbleten terdâhâ, fe velli vecheke şatral mescidil harâmi, ve haysu mâ küntüm fe vellû vücûheküm şatrah" Biz, senin, yüzünü göğe çevirdiğini görüyorduk. Artık mutlaka seni râzı olacağın kıbleye döndüreceğiz. Bundan sonra yüzünü Mescid-i Harâm tarafına çevir. Ve siz nerede olursanız yüzlerinizi o yöne çevirin.
    12 Haziran 2014, 16:18:54
  • seyyah: “Mûtû kable en temûtû” sırrına mazhar olan Haşr u neşri bunda gördü sûrun üflenmesi olmadan   Şemsî-i Sîvâsî (k.s.)
    08 Haziran 2014, 10:17:41
  • seyyah: Ey dil bu yeter iki cihanda sana iz'ân Birdir, bir iki olmaya yok, bilmiş ol, imkân Hak söyleyecek sende, senin ortada, nen var? Âlemde senin "ben" dediğindir sana noksan.
    27 Mayıs 2014, 11:42:03
  • seyyah: İç ol zehri ki bal ola sonunda Sonunda zehr olan balı nidersin
    23 Mayıs 2014, 12:16:19
  • seyyah: “Geçen geçmiştir artık, ân-ı müstakbel ise mübhemdir, hayatından nasibin bir şu geçmek isteyen demdir”
    12 Mayıs 2014, 09:59:39
  • seyyah: Âdet olmuş cümle âlem yılda bir kurban keser Gün be gün saat be saat ben senin kurbanınım
    12 Mayıs 2014, 09:57:12
  • seyyah: Bir buz parçası, suya atılırsa, yürekleri eriyinceye kadar “Ben taşım” diyebilir. Tamamiyle eridikten sonradır ki “taşım, buzum” diyecek hali kalmaz. Çünkü tamamiyle su olmuştur.  Nusret Tura (k.s)
    05 Mayıs 2014, 08:42:07
  • seyyah: Âşıklık vardır. Sonunda ma’şûkluk gelir. Fakat biz şimdi ma’şûkun âşık olduğu sözde âşıklardanız. Günün çok vakti sarhoşum. Fakat şarhoşluğum Mevlânâ’nın âlem yaradılmazdan evvel ki; üzüm kütüklerinın perde-i hafâda bulundukları zaman verilen bir damla öz şarapdadır ki Mevlânâ gibi, ne yesem, ne içsem sarhoşluğumu tazelemiyor.  Nusret Tura (k.s)
    26 Nisan 2014, 17:25:43
  • seyyah: Radyo ve Tv serverdaki problemden dolayı şu an canlı yayın yoktur. İnşallah kayıtlardan yarın dinleyebilirsiniz.
    16 Nisan 2014, 18:18:41
  • seyyah: A.S Altı Peygamber İsa a.s kitabının link hatası düzeltilmiştir.
    16 Nisan 2014, 16:42:22
  • mahmut: s.a arkadaşlar. altı peygamber serisi hz isa (as) yayınlanmış ancak okuyamıyorum. bir sorun mu var?
    16 Nisan 2014, 07:26:12
  • İhramcızade: Her nerede cehalet ile karanlık büyük yılan nefsindedir, Her nerede ilmiyle hikmet bil onu cânındadır.
    10 Nisan 2014, 15:13:29
  • İhramcızade: Derviş olan kişinin sözleri saadet olur, Hakk yolcusu olanın yoluna delil olur.
    08 Nisan 2014, 11:56:15
  • İhramcızade: Ey Allâhım seni sevmek ne güzeldir,  ne güzeldir, Yolunda baş ve cân vermek ne güzeldir ne güzeldir.
    08 Nisan 2014, 11:32:30
  • İhramcızade: Dermân arardım derdime derdim bana dermân imiş, Delil sorardım aslıma aslım bana delilmiş
    05 Nisan 2014, 16:52:23
  • seyyah: Aceb kırk yıl nefsinin isteklerini verdin; Evliyânın makāmından neye erdin?
    21 Mart 2014, 12:48:15
  • seyyah: Okumak istiyorsanız nüshayı kübrâyı okuyunuz, görmek istiyorsanız âlem-i ekbere bakınız, o da insan gönlüdür.
    09 Mart 2014, 17:33:23
  • seyyah: Hâsılı âlem bilir bu sırrı inkâr eylemem  Gizlesem de âşikâr etsem de canımsın benim;  ve,  Hep seninçündür benim dünyâ belâsını çektiğim  Yoksa ömrüm var'ı sensiz neylerim dünyâyı ben.
    09 Mart 2014, 16:56:08

* En Popüler Konular

* En Popüler Bölümler

* Nuru Muhammedi

* Forum Menüsü

* İlahiler

* Ziyaretçi

* ...

* Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanirrahim

"Ey insanlar!

"Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha bulusamiyacagim. "Insanlar! "Bugünleriniz nasil mukaddes bir gün ise, bu aylariniz nasil mukaddes bir ay ise, bu sehriniz (Mekke) nasil mübarek bir sehir ise, canlariniz, malariniz, namuslariniz da öye mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmustur.

"Ashabim!

"Muhakkak Rabbinize kavusacaksiniz. O'da sizi yapti olayi sorguya cekecektir. Sakin benden sonra eski sapikliklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayiniz! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulastirsin. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunlari daha iyi anlayan birisine ulastirmis olur.

"Ashabim!

"Kimin yaninda bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her cesidi kalidirilmistir. Allah böyle hükmetmistir. Ilk kaldirdigim faiz de Abdulmutallib'in oglu (amcam) Abbas'in faizidir. Lakin anaparaniz size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme ugrayiniz.

"Ashabim!"

"Dikkat ediniz, Cahiliyeden kalma bütün adetler kaldirilmistir, ayagimin altindadir. Cahiliye devrinde güdülen kan davalari da tamamen kaldirilmistir. Kaldirdigim ilk kan davasi Abdulmuttalib'in torunu Iyas bin Rabia'nin kan davasidir.

"Ey insanlar!

"Muhakkak ki, seytean su topraginizda kendisine tapinmaktan tamamen ümidini kesmistir. Fakat siz bunun disinda ufak tefek islerinizde ona uyarsaniz, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak icin bunlardan da sakininiz.

"Ey insanlar!

"Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanizi tavsiye ederim. Siz kadinlari, Allah'in emaneti olarak aldiniz ve onlarin namusunu kendinize Allah'in emriyle helal kildiniz. Sizin kadinlar üzerinde hakkiniz, kadinlarin da sizin üzerinizde hakki vardir. Sizin kadinlar üzerindeki hakkinizi; yataginizi hic kimseye cignetmemeleri, hoslanmadiginiz kimseleri izininiz olmadikca evlerinize almamalaridir. Eger gelmesine müsade etmediginiz bir kimseyi evinize alirlarsa, Allah, size onlarin yataklarinda yalniz burakmaniza ve daha olmasza hafifce dövüp sakindirmaniza izin vermistir. Kadinlarin da sizin üzerinizdeki haklari, mesru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

"Ey mü'minler!

"Size iki emanet burakiyorum, onlara sarilip uydukca yolunuzu hic sasirmazsiniz. O emanetler, Allah'in kitabi Kur-ân-i Kerim ve Ehl-i Beyt'imdir.

"Mü'minler!

"Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanin kardesidir ve böylece bütün Müslümanlar kardestirler. Bir Müslümana kardesinin kani da, mali da helal olmaz. Fakat malini gönül hoslugu ile vermisse o baskadir.

"Ey insanlar!

"Cenab-i Hakk her hak sahibine hakkini vermistir. Her insanin mirastan hissesini ayirmistir. Mirasciya vasiyet etmeye lüzüm yoktur. Cocuk kimin döseginde dogmussa ona aittir. Zina eden kimse icin mahrumiyet vardir. Babasindan baskasina ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden baskasina intisaba kalkan köle, Allah'in, meleklerinin ve bütün insanlarin lanetine ugrasin. Cenab-i Hakk, bu gibi insanlarin ne tevbelerini, ne de adalet ve sehadetlerini kabul eder.

"Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir. Hepiniz Adem'in cocuklarisiniz, Adem ise topraktandir. Arabin Arap olmayana, Arap olmayanin da Arap üzerine üstünlügü olmadigi gibi; kirmizi tenlinin siyah üzerine, siyahin da kirmizi tenli üzerinde bir üstünlügü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadir. Allah yaninda en kiymetli olaniniz O'ndan en cok korkaninizdir. "Azasi kesik siyahî bir köle basinza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'in kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. "Suclu kendi sucundan baskasi ile suclanamaz. Baba, oglunun sucu üzerine, oglu da babasinin sucu üzerine suclanamaz. "Dikkat ediniz! Su dört seyi kesinlikle yapmaycaksiniz: Allah'a hicbir seyi ortak kosmayacaksiniz. Allah'in haram ve dokunulmaz kildigi cani, haksiz yere öldürmeyeceksiniz. Zina etmeyeceksiniz. Hirsizlik yapmayacaksiniiz.. "Insanlar Lâilahe illallah deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarini ve mallarini korumus olurlar. Hesaplari ise Allah'a aittir.

"Insanlar!

"Yarin beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?" Saheb-i Kiram birden söyle dediler: "Allah'in elciligini ifa ettiniz, vazifenizi hakkiyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye sehadet ederiz!"

Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) sehadet parmagini kaldirdi, sonra da cemaatin üzerine cevirip indirdi ve söyle buyurdu: "Sahid ol, yâ Rab! Sahid ol, yâ Rab! Sahid ol, yâ Rab!"!!! 

* Editörün Seçtikleri