collapse

Gönderen Konu: Terzi Baba Mesnevî Sohbetleri (A.Avni Konuk Şerhi) 15.Cd  (Okunma sayısı 196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

 • Yönetici
 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 1292
 • Karma +0/-0
  • Profili Görüntüle
Muhterem ziyaretçilerimiz, dinleyeceğiniz bu ses kayıtları, stüdyo ortamında değil de sohbet ortamında kaydedildiğinden aralarında bazı parazitler ve fazladan sesler vardır umarız onları hoş görürsünüz. gâyemiz elden geldiği ve  imkânlarımız el verdiğince Tevhîd ilmi bakımından çevremize faydalı olmaya çalışmaktır.   Gerçek bir tevhid neşesi ve irfaniyyet-i içerisinde yapılmaya çalışılırken doldurulmaya çalışılan bu amatörce kayıtlardan inşeallah sizlerde fayda sağlarsınız, Cenâb-ı Hakk gönlünüzü basar ve basiretinizi zât'ının istikametine yönlendirsin.

Sohbetleri  indirmede sorun yaşarsanız,  linklere sağ, farklı kaydet ve kaydeti tıklayınız.

1.Sohbet

 
2.Sohbet

 
3.Sohbet

 
4.Sohbet

 
5.Sohbet

 
6.Sohbet

 
7.Sohbet

 
8.Sohbet

 
9.Sohbet

 
10.Sohbet

 
11.Sohbet

 
12.Sohbet

 
13.Sohbet
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2013, 12:29:18 Gönderen: seyyah » 

* Hızlı Arama


* Kullanıcı Bilgisi

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

* Kimler Çevrimiçi

 • Nokta Ziyaretçi: 30
 • Nokta Gizli: 0
 • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.

* Son Üyeler

* İstatistikler

 • stats Toplam Üye: 90
 • stats Toplam İleti: 10379
 • stats Toplam Konu: 9304
 • stats Toplam Kategori: 13
 • stats Toplam Bölüm: 210
 • stats En Çok Çevrimiçi: 152

* Üye İstatistikleri

seyyah seyyah
3gün 17saat 6dk
derviş
2gün 12saat 40dk
İhramcızade
1gün 2saat 56dk
Ekrem
1gün 2saat 45dk
kadir
1gün 40dk

* En Çok İleti Gönderen

derviş
2753 İleti
Ekrem
1545 İleti
seyyah seyyah
1292 İleti
İhramcızade
1000 İleti
kadir
871 İleti

* Sohbet Kutusu

Yenile Geçmiş
 • seyyah: Radyo ve Tv serverdaki problemden dolayı şu an canlı yayın yoktur. İnşallah kayıtlardan yarın dinleyebilirsiniz.
  16 Nisan 2014, 18:18:41
 • seyyah: A.S Altı Peygamber İsa a.s kitabının link hatası düzeltilmiştir.
  16 Nisan 2014, 16:42:22
 • mahmut: s.a arkadaşlar. altı peygamber serisi hz isa (as) yayınlanmış ancak okuyamıyorum. bir sorun mu var?
  16 Nisan 2014, 07:26:12
 • İhramcızade: Her nerede cehalet ile karanlık büyük yılan nefsindedir, Her nerede ilmiyle hikmet bil onu cânındadır.
  10 Nisan 2014, 15:13:29
 • İhramcızade: Derviş olan kişinin sözleri saadet olur, Hakk yolcusu olanın yoluna delil olur.
  08 Nisan 2014, 11:56:15
 • İhramcızade: Ey Allâhım seni sevmek ne güzeldir,  ne güzeldir, Yolunda baş ve cân vermek ne güzeldir ne güzeldir.
  08 Nisan 2014, 11:32:30
 • İhramcızade: Dermân arardım derdime derdim bana dermân imiş, Delil sorardım aslıma aslım bana delilmiş
  05 Nisan 2014, 16:52:23
 • seyyah: Aceb kırk yıl nefsinin isteklerini verdin; Evliyânın makāmından neye erdin?
  21 Mart 2014, 12:48:15
 • seyyah: Okumak istiyorsanız nüshayı kübrâyı okuyunuz, görmek istiyorsanız âlem-i ekbere bakınız, o da insan gönlüdür.
  09 Mart 2014, 17:33:23
 • seyyah: Hâsılı âlem bilir bu sırrı inkâr eylemem  Gizlesem de âşikâr etsem de canımsın benim;  ve,  Hep seninçündür benim dünyâ belâsını çektiğim  Yoksa ömrüm var'ı sensiz neylerim dünyâyı ben.
  09 Mart 2014, 16:56:08
 • seyyah: «Her ne yüzle baksa göz âyine de kendin görür Vechini pâk eyle ki mir'ata bühtân olmasın»
  09 Mart 2014, 16:53:18
 • seyyah: “Ânı dâimem ben doğmazam, ben ölmezem. Abdi mahzam ben tasarruf bilmezem” Mısrî Niyâzi hazretleri
  09 Mart 2014, 16:53:01
 • seyyah: Bugün bahar geldi vuslat eyyamı geldi Bu gece Kadir Gecesidir vuslat eyyami geldi
  09 Mart 2014, 16:52:45
 • derviş: “Allah tektir tek olanı sever!”
  22 Şubat 2014, 19:01:24
 • seyyah: “BEN insanın sırrıyım İnsan BEN’im sırrım…”
  10 Şubat 2014, 14:48:57
 • seyyah: Hep erenler Hû ile kaldırdılar Hû perdesin Gördüler Hû kaplamış onsekiz bin âlemi Zât-ı Hakk’ı buldular Buluştular bir Hû ile.  Münir DERMAN  HÛ: NEDiR?..
  10 Şubat 2014, 14:48:25
 • kadir: Derviş olan aşık gerek,yolında hem sadık gerek Bağrı onun yanık gerek,can gözleri açık gerek
  29 Ocak 2014, 18:58:08
 • seyyah: Nuru Muhammed-i Mumu yakan olur, Ben oyum de Mum acım inan surur, Cemali Rüküda nuru gönle vurur... Nefis O namazda secdeye varır
  29 Ocak 2014, 16:13:28
 • kadir: "Alemin nakşını hep hayal gördüm  Ol hayal içre bir Cemal gördüm  Heme alem çü mazhar-ı Hak'tır  Anın içün kamu kemal gördüm."
  28 Ocak 2014, 21:36:51
 • derviş: Evliyâya eğri bakma Kevn ü mekân elindedir Mülke hükmün süren oldur İki cihân elindedir. Sen ânı şöyle sanursun Sencileyin bir âdemdir Evliyânın sırrı vardır Gizli âyân elindedir.
  20 Ocak 2014, 13:35:06

* En Popüler Konular

* En Popüler Bölümler

* Forum Menüsü

* İlahiler

* Ziyaretçi* ...

* Veda Hutbesi

Bismillahirrahmanirrahim

"Ey insanlar!

"Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha bulusamiyacagim. "Insanlar! "Bugünleriniz nasil mukaddes bir gün ise, bu aylariniz nasil mukaddes bir ay ise, bu sehriniz (Mekke) nasil mübarek bir sehir ise, canlariniz, malariniz, namuslariniz da öye mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmustur.

"Ashabim!

"Muhakkak Rabbinize kavusacaksiniz. O'da sizi yapti olayi sorguya cekecektir. Sakin benden sonra eski sapikliklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayiniz! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulastirsin. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunlari daha iyi anlayan birisine ulastirmis olur.

"Ashabim!

"Kimin yaninda bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her cesidi kalidirilmistir. Allah böyle hükmetmistir. Ilk kaldirdigim faiz de Abdulmutallib'in oglu (amcam) Abbas'in faizidir. Lakin anaparaniz size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme ugrayiniz.

"Ashabim!"

"Dikkat ediniz, Cahiliyeden kalma bütün adetler kaldirilmistir, ayagimin altindadir. Cahiliye devrinde güdülen kan davalari da tamamen kaldirilmistir. Kaldirdigim ilk kan davasi Abdulmuttalib'in torunu Iyas bin Rabia'nin kan davasidir.

"Ey insanlar!

"Muhakkak ki, seytean su topraginizda kendisine tapinmaktan tamamen ümidini kesmistir. Fakat siz bunun disinda ufak tefek islerinizde ona uyarsaniz, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak icin bunlardan da sakininiz.

"Ey insanlar!

"Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanizi tavsiye ederim. Siz kadinlari, Allah'in emaneti olarak aldiniz ve onlarin namusunu kendinize Allah'in emriyle helal kildiniz. Sizin kadinlar üzerinde hakkiniz, kadinlarin da sizin üzerinizde hakki vardir. Sizin kadinlar üzerindeki hakkinizi; yataginizi hic kimseye cignetmemeleri, hoslanmadiginiz kimseleri izininiz olmadikca evlerinize almamalaridir. Eger gelmesine müsade etmediginiz bir kimseyi evinize alirlarsa, Allah, size onlarin yataklarinda yalniz burakmaniza ve daha olmasza hafifce dövüp sakindirmaniza izin vermistir. Kadinlarin da sizin üzerinizdeki haklari, mesru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

"Ey mü'minler!

"Size iki emanet burakiyorum, onlara sarilip uydukca yolunuzu hic sasirmazsiniz. O emanetler, Allah'in kitabi Kur-ân-i Kerim ve Ehl-i Beyt'imdir.

"Mü'minler!

"Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanin kardesidir ve böylece bütün Müslümanlar kardestirler. Bir Müslümana kardesinin kani da, mali da helal olmaz. Fakat malini gönül hoslugu ile vermisse o baskadir.

"Ey insanlar!

"Cenab-i Hakk her hak sahibine hakkini vermistir. Her insanin mirastan hissesini ayirmistir. Mirasciya vasiyet etmeye lüzüm yoktur. Cocuk kimin döseginde dogmussa ona aittir. Zina eden kimse icin mahrumiyet vardir. Babasindan baskasina ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden baskasina intisaba kalkan köle, Allah'in, meleklerinin ve bütün insanlarin lanetine ugrasin. Cenab-i Hakk, bu gibi insanlarin ne tevbelerini, ne de adalet ve sehadetlerini kabul eder.

"Ey insanlar!

"Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir. Hepiniz Adem'in cocuklarisiniz, Adem ise topraktandir. Arabin Arap olmayana, Arap olmayanin da Arap üzerine üstünlügü olmadigi gibi; kirmizi tenlinin siyah üzerine, siyahin da kirmizi tenli üzerinde bir üstünlügü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadir. Allah yaninda en kiymetli olaniniz O'ndan en cok korkaninizdir. "Azasi kesik siyahî bir köle basinza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'in kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. "Suclu kendi sucundan baskasi ile suclanamaz. Baba, oglunun sucu üzerine, oglu da babasinin sucu üzerine suclanamaz. "Dikkat ediniz! Su dört seyi kesinlikle yapmaycaksiniz: Allah'a hicbir seyi ortak kosmayacaksiniz. Allah'in haram ve dokunulmaz kildigi cani, haksiz yere öldürmeyeceksiniz. Zina etmeyeceksiniz. Hirsizlik yapmayacaksiniiz.. "Insanlar Lâilahe illallah deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarini ve mallarini korumus olurlar. Hesaplari ise Allah'a aittir.

"Insanlar!

"Yarin beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?" Saheb-i Kiram birden söyle dediler: "Allah'in elciligini ifa ettiniz, vazifenizi hakkiyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye sehadet ederiz!"

 Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) sehadet parmagini kaldirdi, sonra da cemaatin üzerine cevirip indirdi ve söyle buyurdu: "Sahid ol, yâ Rab! Sahid ol, yâ Rab! Sahid ol, yâ Rab!"!!! 

* Editörün Seçtikleri