TERZİ BABA'DAN TASAVVUFTA CEVAP ARAYAN SORULAR VE CEVAPLAR (4)

From: ca...@hotmail.com
To: te...13@hotmail.com

4 Aug 2008 

Selamünaleyküm,
 
Muhterem hocam bir kardeşimizden aşşağıda ki soru gelmiş uygun bulursanız cevaplamanız ricasıyla,
 
Vesveseler insan sorumlumudur birden insanın zihninde oluşan ama kesinlikle tasvib etmediği düşüncelerden. Ne yapabiliriz bunu engellemek için unutmak için unutmak istedikce çoğalıyor. Allah razı olsun...

From: te...13@hotmail.com
To: ca....@hotmail.com

6 Aug 2008 

Ve aleyküm selâm Murat kadeşim: Soruyu soran kardeşimize yardımcı olabilmek için o nu biraz tanımak gerekmekte yani kendisiyle konuşmak gerekmekte. halini özetlede olsa biraz bilmek gerekmekte ki, o na göre bir tavsiyede bulunabilelim. Bu bahsettiği vesveseler ne zaman ve ne şekilde başlamış, mutlaka bir sebeb ve kaynağı vardır. O sebebler ortadan kalkmadıkça devam etme ihtimali vardır. Yaşı kaçtır evlimi bekarmı ne iş yapmaktadır hayat anlayışı hangi istikamettedir, bir yere intisabı varmıdır, gibi. Cenab-ı Hakk kendisine en kısa zamanda İnşeallah gönlünde rahatlık verir. Ben yinede genel bir tavsiyede bulunmaya çalışayım inşeallah az da olsa belki faydalı olur. 
 
   Vesveselerin kaynağı (hayal ve vehimdir)  hayal bir şeyi olduğundan fazla gösterir, yani küçük ve değersiz bir hadiseyi olduğundan çok büyük gösterir, bu yüzden kişi üzerinde fazla durulmaması lazım gelen küçük işlerin üstünde çok durarak onu gözünde büyütür böylece onun tesiri altına girerek huzursuz olur. Aslında etkilenilmeyecek bir hadiseden fazlasıyla etkilenmiş olunur. (Bunun üstünde durup düşünmesi lâzım böyle bir yaklaşımı varmı.) 
 
 Vehim ise (var olanı yok yok olanı var gösterir) böylece kişi gerçek ile vehmi bibirine karıştırarak hadiseleri değerlendirmekte şüpheye düşer ve çelişkide kalarak nasıl hareket edeceğine bir türlü karar veremez. Sıkıntısı bu yolla da olabilir. (Böyla bir şeyi varmı onu da düşünsün.)
 
 Pratik olarak diyeceklerimi yapabilirse İnşeallah faydalı olur.
 (1)  İlk olarak İman Allah ve Peygamber sevgisini güçlendirerek gerçek kendi bireysel kimliğini iradeli bir şekilde oluşturacak. 
 (2) Kendisinde Allah'ın nefhası olduğunu ve o na şah damarından yakın olduğunu ve o nu halifesi olarak halkettiğini düşünüp iç bünyesini manen güçlendirmeye çalışacak. Kendi kendine bunları telkin edip acziyyete düşmemeye bakacak. 
  Günde (100) er adet (istiğfar, salavat, ve kelime-i tevhid) çekerse iyi olur faydalanır inşeallah, ancak bunları gönülden güçlü ve muhabbetle çekmesi gerekecektir. 
 
 Birde çok dikkat edeceği şey şu olmalı. Vesvese gibi şeyin geldiğini anladığında hemen bulunduğu hali değiştirmeli yani anında düşüncesini başka bir yöne yönlendirmeli yani o düşünceyi başka bir şeyle meşgul olmak suretiyle üzerinde yoğunlaştırmamalı en çok dikkat edeceği şey de bu olmalı. mesala böyle bir vesvese gelince hemen camdan dışarı bakarak nazarını o tarafa yönlendirerek gelen düşünceyi berteraf edebilir veya hemen başka bir şeyle meşgul olabilir Yani gelen düşünceye teslim olmadan onu hemen reddetmesi lazım gelir, düşünce kendi üzerinde yoğunlaşırsa uzaklaştırması daha zorlaşır. Yapılması lazım gelen şey evvelâ irade gücünün oluşmasıdır. bunları bir müddet yaşayarak tecrube etsin eğer bir netice alamassa bir psikoloğa gitmesi ve belki ilaç desteği gerekebilir, O nu da denesin. Cenab-ı Hakk en kısa zamanda zorlandığı yerlerin açılmasını temin eder inşeallah. telefon numaramı da vereyim ararsa öylece de görüşürüz Necdet ardıç (0 282 .... 78 73) öğleden sonraları buradayım. hayırlı günler hoşça kalın.